כל מה שרציתם לדעת על תרפיה באומנות

כל מה שרציתם לדעת על תרפיה באומנות

ידוע שלאומנות יש כוחות ריפוי, רובם של האומנים הידועים גם בתחום הציור, פיסול, מוזיקה, הלחנה, רובם היו בעלי נטיות נפשיות כאלו ואחרות והאומנות נתנה להם דרך מפלט דרכה הם היו יכולים לדבר לעולם החיצוני. טיפול באמצעות אמנויות הינו מקצוע העוסק בטיפול רגשי על ידי תהליכי יצירה והבעה וכולל שישה תחומי התמחות: אמנות חזותית, מוסיקה, תנועה, דרמה, פסיכודרמה, ביבליותרפיה. מטרת העל של המטפל היא לעזור למטופל לגייס כוחות נפשיים ולטפח את כושר ההסתגלות שלו. תרפיה באומנות נותנת לאלו הלומדים אותה גם כלים אומנותיים אותם הם ירכשו ואו בטח כבר רכשו, כי קרוב לוודאי שמי שהולך ללמוד תרפיה באומנות יש לו איזה יצר אומנותי כזה או אחר ובנוסף נותנת להם כלים איך לטפל באנשים ולעזור להם.

טיפול בעזרת אומנות הוא עוד דרך טיפול נוספת כמו שיש לנו טיפול על ידי שיחה שזה מה שפסיכולוגים ופסיכיאטרים עושים. ישנם אנשים שיותר קל להם להביע את עצמם ולהראות את עולמם הפנימי באמצעות האמנות, האמנות עוזרת למטופל לפתח הבעה עצמית, מודעות אישית והערכה עצמית.כמו כן היא עוזרת לו להתמודד עם קשיים אורגניים, התפתחותיים, תפקודיים, רגשיים ונפשיים; להקניית כלים להתמודדות עם מצבי לחץ, טראומה, מחלה ובעיות הסתגלות; וכן לפיתוח כישורים חברתיים ויכולות תקשורת בינאישיות. בחינוך מיוחד שמים דגש מיוחד על אמנות מכיוון ששם רוב המטופלים חווים קשיים תקשורתיים ויותר קל להם לתקשר עם הסביבה באמצעות האמנות. מקצועיותו ומיומנותו של מטפל בתחום הנפשי בכלל, ושל מטפל באמצעות אמנויות בפרט, דורשות יותר מאשר למידה תיאורטית בתחום הפסיכולוגיה ובתחומי האמנויות. החל מתהליך הכשרתו ולאורך כל תקופת עבודתו, המטפל אמור להכיר את ההיבטים השונים והרבים שלו עצמו: מרכיבי אישיותו, רגישויותיו, העדפותיו, מגבלותיו, אופני התנהגותו וכיצד הם פועלים, משפיעים ומושפעים בתוך הקשר והמרחב הטיפולי. משום כך, תהליך ההדרכה במקצועות העוסקים בטיפול הרגשי/נפשי מחויב כחלק מהאתיקה המקצועית ומהווה מרכיב מרכזי בפיתוח המקצועי של המטפל, על מנת לקדם את מטרותיו של המטופל בתהליך הטיפולי.

פסיכותרפיה
פסיכותרפיה היא בעצם טיפול נפשי-רגשי, המטפל במצוקות נפשיות, הפרעות, משברים וכד', התוקפים כל אחד ואחד מאיתנו בשלב כזה או אחר של החיים. הרעיון המרכזי של הפסיכותרפיה היא לטפח קשר בין המטפל למטופל באמצעים שונים, לרוב כשמדובר על פסיכותרפיה מתכוונים לשיטת הטיפול הקונבנציונלית שהיא שיחה בין המטפל למטופל, אך לעיתים כמו שמלמדים בלימודי פסיכותרפיה ישנם אנשים שהחלק הוורבלי, כלומר המילולי פחות בא להם בקלות ולכן הם פונים לאזורים של טיפול באומנות כזו או אחרת. הלומדים את התואר בתרפיה באומנות בעצם מקבלים מושג גם על העולם הפסיכולוגי בנוסף על העולם האומנותי ובכך יש בכוחם לעזור לאנשים עם בעיות קשב וריכוז או בעיות תקשורת כאלה ואחרות.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

שאלה?
כתבי לנו: