קורס עיצוב גרפי- קומפוזיציה

קורס עיצוב גרפי- קומפוזיציה

קורס עיצוב גרפי כולל את אחד היסודות החשובים לכל מי שבא לעסוק באומנות חזותית לרבות ציור, צילום, עיצוב פנים וגרפיקה ממוחשבת. הכוונה היא לקומפוזיציה, או במילים אחרות- ליצור יחסים נכונים בין האובייקטים השונים ביצירה המעוצבת. כל עיצוב גרפי כולל בתוכו צורות, תמונות, אובייקטים, צבעים, קווים, מרקמים ורקע- והכל צריך להשתלב בצורה נכונה ואסתטית ולא פחות חשוב מכך- בזווית יצירתית ומפתיעה. לכן אחד הנושאים הראשונים שלומדים תלמידי קורס עיצוב גרפי זה קומופוזיציה. בלימודי עיצוב גרפי נלמד לתכנן את יסודות הקומפוזיציה כך שהמוצר שאנו יוצרים יראה נכון ולא ייווצרו עיוותים. תחילה, נחליט מה נקודת המבט של הצופה- האם אנו מתסכלים על המודעה מבחוץ עם כיוון כניסה כלפי פנים, ואז נקח בחשבון אלו אלמנטים לשלב בדרך עד שהעין תנוח על הנקודה המרכזית של היצירה הגרפית. או, האם אנו מסתכלים מהאובייקט כלפי חוץ ואז מיקום האלמנטים צריך להיות כלפי היציאה מהתמונה. בעזרת לימודי התוכנות הגרפיות נוכל לסדר את כל המרכיבים של הכרזה המעוצבת לפי הסדר הרצוי, וכן נוכל להחליש, לעמעם ולרטש אותם או לחלופין להגדיל, להדגיש ולעבות אותם. אלה דברים סטנדרטיים הנלמדים בקורס פוטושופ ובקורס עיצוב גרפי.

שימוש בקומפוזיציה בקורס עיצוב גרפי

מיקום נכון של אלמנטים, מאפשר לנו להשתמש בעולם העיצוב הגרפי כיד הדימיון וליצור אשליות של דברים שלא קיימים במציאות, סוגי תנועה שונים ומורכבים, מעברים, אפקטים וכמעט כל דבר אחר. בלימודי עיצוב גרפי לומדים להשתמש בקומפוזיציה ככלי ליצירת תחושות וכן ליצירת דברים מעניינים ולא סטנדרטיים והכל דרך העיצוב הגרפי. במסגרת הקורס עיצוב גרפי נלמד ונתרגל על השפעת המרחקים בין חלקי היצירה. חשוב לשמור על מרחק נכון, כשהחלקים האחוריים אמורים להיות קטנים יותר מהקדמיים כדי לקבל מבט עומק לתוך התמונה. אך זה לא חייב להיות כלל ברזל. בקורס עיצוב גרפי נלמד שבכל יצירה גרפית ניתן גם לשים האלמנטים גדולים מאחורה אם זה משרת את העיצוב הגרפי ויוצר סקרנות, הפתעה או חדות. בעיצוב  סוריאליסטי נמצא עירבוב של אובייטקים קטנים וגדולים שלא לפי סדר מסויים, ודווקא זה יצור לנו אווירה מיוחדת. בעצם כל המדע הבדיוני מבוסס על דברים שנחשבים בעיננו כמוזרים ויוצאי דופן, וזה מה שמעורר את הדמיון שלנו. העיבוד הגרפי של חלקי היצירה בכלי הגרפיקה הממוחשבת עוזר לנו למקם כל דבר כך שישרת את המסר שברצוננו להעביר. לימודי העיצוב הגרפי נותנים לנו ליצור חווית צפיה כפי המוזה היצירתית השורה עלינו וכן ליצור חווית משתמש נוחה.

קורס עיצוב גרפי – הובלת עיני הצופה

שימוש בקומפוזיציה נכונה במרחב של העיצוב הגרפי, תעזור לנו למקד את שימת הלב של הקורא לחלק שבו אני רוצה שהוא יתבונן, או במילים אחרות: להוביל את העין של הצופה למקום הרצוי לכם. כך למשל אני יכול להכניס במודעה כותרת שכתובה באלכסון, או עיפרון שכמעט יוצא מהמודעה ומצביע על הכותרת. אז איך עושים את זה? יש לתכנן גריד למודעה. רבים יודעים שקורס עיצוב גרפי כולל הדרכה לבניית גריד, כשהכוונה לחלוקת המודעה שאני מעצב לשלושה חלקים: עליון, אמצעי ותחתון. החלק העליון בדרך כלל מוקדש לכותרת ולאלמנט ויזואלי. בחלק האמצעי שמים את התוכן ובחלק התחתון טלפון, כתובת ופרטים כלליים. מרצים לקורס עיצוב גרפי כמו גם מעצבים גרפיים ותיקים, יוכלו להראות לכם איך ניתן לשחק עם הגריד. הניסיון של המעצב מאפשר לו לשחק בין חלקי המודעה כגון  לאחד את החלק העליון והאמצעי ולשים לאורכו ויז'ואל אחד גדול עם טקסט מינימלי. מודעה כזו ודאי תבלוט בעיתון. המשחק הויזואלי הוא יסוד חשוב שלימודי עיצוב גרפי מלמדים אותנו. לעיתים, האלמנט או התמונה מכסים את כל העמוד ולעיתים הטקסט מכסה את שני השליש העליונים. סוף כל סוף, אנו עוסקים בללמוד עיצוב גרפי יצירתי ואין גבול לאפשרויות המשחק של המעצב.

להפיק מקסימום מקורס עיצוב גרפי

הצבת האובייקטים במסגרת תחומה, יוצרת סוגי קומפוזיציה שונים. בקורסי עיצוב גרפי ילמדו אתכם שאם נקח מספר אובייקטים אך נסדר אותם כל פעם מחדש במסגרת, זה יצור קומפוזיציה חדשה. מדוע?  כי המוקד או הפוקוס של  התמונה ישתנה, התנועה תהיה אחרת, האיזון בין החלקים יבטא כל פעם משהו אחר וממילא גם המסר ישתנה. אם את רוצה להפיק את המקסימום מקורס עיצוב גרפי, תתרגלי הרבה הצבת אלמנטים בזוויות שונות. זאת ניתן לעשות בקלות בתוכנת פוטושופ אותה תלמדי בקורס גרפיקה ממוחשבת. אם נקח חפץ, ונשים אותו באלכסון או כאילו הוא פונה פנימה או החוצה, זה יתן תחושה של תנועה. ואם נשים אותו בצורה ישרה ומקבילה כלפי המסגרת, נקבל רושם שהוא מתקרב אלינו.

הקומפוזיציה בלימודי עיצוב גרפי

ישנם מספר סוגים של קומפוזיציות: סימטרית, מאוזנת, מקרית, פתוחה, סגורה, דינמית, מרכזית, פירמידלית. אין כאן המקום לפרט על כל אחד מהם כי אנו רוצים להשאיר לכם תאבון לטעום זאת  מלימודי עיצוב גרפי שם הנושא ילמד בהרחבה וכן תוכלו לקרוא בספרות המקצועית.

הצטרפו לקורס עיצוב גרפי במכללת אימג' ותוכלו תוך זמן קצר ליצור דברים יפים תוך שימוש בקומפוזיציות נכונות ומדוייקות.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

שאלה?
כתבי לנו: