ללמוד צילום

ללמוד צילום

מצד אחד מדובר במקצוע אמנותי, אך מן הצד השני גם מדובר בתפעול של כלי שהוא סך הכל מאוד טכני. אם כך, כיצד לימודי צילום יכולים לקחת אותי למקום אחר ממה שאנחנו נמצאים בו כרגע? והאם באמת יש תועלת לידע של תפעול המצלמה אל מול השימוש בתוכנות עיצוב שונות דוגמת פוטושופ לצלמים ולייטרום? במכללת אימג' כמיטב המסורת, פשוט לא הצלחנו להתאפק, והחלטנו לערוך עבורכם מאמר מקיף בנושא 🙂

ללמוד לצלם במכללת אימג'

במכללת אימג' למקצועות העיצוב והאמנות, תוכלו למצוא קורס צילום המתחלק לשני חלקים: 

המסלול הבסיסי בו ניתן לרכוש ידע ביסודות הצילום לרבות תפעול המצלמה, מידע חשוב על קומפוזיציה וגיבושה של טכניקת צילום נכונה. וכן מסלול למתקדמים המשלים את התמונה עם ידע לצילום תדמיתי ומסחרי וכן עבודה כצלמים מקצועיים עצמאיים וכשכירים.

מהר מאוד תגלו שבקורס הבסיסי שמתמקד לא מעט בתפעול המצלמה, ישנם היבטים אמנותיים רבים שמאפיינים אותנו בכל שלב ושלב. אפשר במידה רבה לומר, שהידע הטכני שלנו הוא מה שמאפשר לנו להגשים את הוויז'ן האמנותי שהדהד בראשנו – הטכני הוא מה שמעניק ליצירה שלנו את הבמה הראויה.

ללמוד צילום זה לזהות רגעים

נשים לרגע בצד את הידע הטכני.

קורס צילום מתנקז לא מעט אל מחוץ לכיתת הלימוד היבשה והרגילה. הוא מאפשר לנו לחלוש על פני סצינות שונות, תרחישים שונים ונופים משתנים. זהו יכול להיות צילום שמטרתו ללכוד נוף עוצר נשימה, וזהו יכול להיות צילום שמטרתו להביא את האווירה האורבנית ולשדר אותה אל מחוץ לתמונה אחת בודדה. צילום יכול להתרכז באנשים, במאכלים, בתרבויות, ולעתים גם ללכוד רגעים מרגשים ואנושיים.

ללמוד לצלם זה הרבה פעמים פשוט להתנסות, להכיר ולמתוח את עצמנו עד לקצה גבול היכולת. לצאת מאזור הנוחות שלנו לצלם מכל הבא ליד.

תפעול טכני

אך בואו לא נתעלם מן התפעול הטכני של המצלמה. הרי בכל זאת המדיום העיצובי שלנו נבנה על-ידה.

כאן אין מדובר במכחול או בעפרון לאיור, כאן מדובר בתפעולו של כלי דיגיטלי, כזה שכולל בתוכו שפע של אפשרויות שונות.

ללמוד לצלם עם צוות לימודי מקצועי, משמעותו היא להכיר את היכולות של המצלמה, לא רק אלו האוטומטיות, אלא גם התפעול הידני. בעזרת תפעול נכון והבנת תנאי השטח שמולם אנחנו ניצבים, ניתן יהיה להפיק תמונות מרהיבות עם שלל טכניקות נפלאות.

כך למשל, אם נרצה לצלם את התנועה של האנשים בצורת קו מטושטש ומרוח, הרי שנזדקק לחשיפה גבוהה. אך מנגד, אם מדובר בצילום במהלך אור היום, הרי שהדבר עלול לצרוב את התמונה. מה עושים? ישנם שילובים מסוימים שיכולים לאפשר לנו להשיג בדיוק את מה שדמיינו.

בעזרת תוכנת הפוטושופ תוכלו לשלב אלמנטים שלא הופיעו בתמונה, אך כאלו שיכולים להוסיף עליה רגש מסוים, תחושה מסוימת. קרני אור שנשברות, אפקטים של תאורה, שינויי צבע ובוהק, החשכת התמונה והקניית מראה מחוספס, יצירת מרקע שונה מן המרקע האמיתי שצולם ועוד.

מחשבה יצירתית

כמה פעמים הבטתם בצילום מסוים שהפקתם וחשתם אכזבה מסוימת לנוכח העובדה שהוא לא העביר את התמונה במלואה? זהו בדיוק ההבדל בין צילום למתחילים אל מול מתקדמים.

כדי ללמוד צילום באופן אפקטיבי, חשוב גם לגבש את המחשבה המקדימה לפני כל לחיצה על התמונה. מה האפקט שנרצה לייצר? מה הם הפריטים שנרצה לכלול? תיאור פשטני זה, כולל בתוכו תיאוריה שלמה שעונה לשם קומפוזיציה. היא מאפשרת לנו ליצור סצינות מרהיבות ביופיין, מקוריות, כאלו שלוכדות את תשומת לבם של הצופים.

כיצד אדע אם זה מתאים לי?

לקורס צילום תנאי קבלה נוחים למדי: עלינו להצטייד במצלמה דיגיטלית, לגשת אולי למבחן קבלה ראשוני ומכאן הדרך אל מסלול הלימודים סלולה.

אם כך, כיצד נדע שאנחנו מתאימים ללמוד לצלם? פשוט מאוד – אם יש בהם את התשוקה, את הדרייב הזה שיגרום לכם לחרוש את הארץ ולאחוז בכל רגע במצלמה, הרי שזהו הקורס בשבילכם.

לא חייבים להגיע עם ידע טכני, והרי שכל דבר שנתרגל שוב ושוב, בסוף יהפוך לשגרה 🙂

אם אתם מחפשים את המקום שיאפשר לכם ללמוד צילום בצורה מקצועית, אנו נשמח להיות שם בשבילכם עם סגל לימודי מוביל, וסביבה לימודית מדרבנת ונעימה.

היועצות שלנו ישמחו לסייע

חיפשתם מידע נוסף על לימודי צילום? צרו קשר עם יועצות הלימודים שלנו או השאירו פניה לצורך קבלת שיחה חוזרת מנציגה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

שאלה?
כתבי לנו: