ניהול הצבע בלימודי גרפיקה ממוחשבת

ניהול הצבע בלימודי גרפיקה ממוחשבת

במאמר הקודם: קורס גרפיקה – כיצד מעבירים מסר ויזואלי למדנו שכדי להעביר מסר באמצעות השפה העיצובית והגרפית, יש להשתמש נכון בצורה וחלל, בקומפוזיציה ובצבע.

במאמר זה נתמקד בנושא הצבע, שהשפעתו על העיצוב מכריעה.

לימודי גרפיקה – ניהול צבע

מחקרים רבים נערכו במהלך השנים בנושא הצבע, וכל הידע הנתון בידנו היום, הינו תוצאה של כל המחקרים שנעשו על תגובות בני אדם רבים על צבעים שונים. גם הרפואה משתמשת בצבעים לצורך רפואה (אולטרה אדום ואולטרה סגול), הרפואה סינית משתמשת בטכניקה שנקראת "ריפוי בצבע" המבוססת על שבעת צבעי הספקטרום ושבעת הצ'קרות המקבילות שלהם בגוף האדם (שבעה נקודות מרכזי עצבים הממוקמות לאורך עמוד השדרה).

הקשר בין צבע ליהדות בלימודי גרפיקה

קורס גרפיקה במכללת אימג' ללימודי תקשורת חזותית, מיועד לנשים הרוצות לקבל הכשרה מקצועית ויסודית בתחום הגרפיקה. כמכללה מובילה בלימודי גרפיקה, משתדל צוות המרצות להעשיר את התלמידות בידע מקצועי רחב מתחום הגרפיקה, מה שעוזר להן לפתח תפיסה חזותית נכונה. לדוגמא: במסגרת שעורי הצבע בקורס גרפיקה, מראים לתלמידות איך היהדות מתייחסת לנושא הצבעוניות, מה שעוזר לנו להבין איך אפשר על ידי צבע לבטא מסרים ויז'ואליים.

ביהדות, צבע בא להצביע על רמה רוחנית מסויימת: קחו לדוגמא את הצבעים אדום ולבן, שהם שני הקצוות של הסקאלה. אדום הוא הצבע הבסיסי ביותר, עומד בבסיס הגלגל, הוא צבע השורש, הוא צבע הדם, הבסיס הפיזי לכל קיום פיזי. (אם יאדימו חטאיכם כשני – אדום, כשלג- לבן, ילבינו…).

עשיו, שהוא מלכות החומר, ארצו נקראית אדום. "הלעיטיני מהאדום האדום הזה"- האדום הינו צבע המסמל חומר וחומריות. זה יכול להתבטא באופן המאוזן והבריא שלו (כך אכן יהיה לעתיד לבוא: "דודי צח ואדום לבושו אדום פורה בדרכו בבואו מאדום…"). אך כשהצבע האדום יוצא מהאופן הבריא שלו, הוא משמש להשתלטות החומר. עוד יש לדעת שהצבע האדום הינו הצבע החם ביותר, הממריץ ביותר את מערכת העצבים, הוא החיות של הגוף החומרי, מורכב מכדוריות דם אדומות (ולבנות….). איך כל זה קשור לגרפיקה? כשאנו מעצבים משהו ורוצים שיראה דרמטי, וכן כשאנו מעצבים אריזת מוצרים הקשורים למערכות הגוף של האדם כמו מוצרי מזון, נשתמש בצבע האדום.

הצבע הלבן בלימודי גרפיקה

לבן לעומת זאת, הינו הצבע הגבוה מכולם (בשיטה של ריפוי בצבע, זהו נקודת האנרגיה שנמצאת מעל ראשו של האדם, מחוצה לו). הוא נמצא מעבר ל-7 מרכזי האנרגיה בגוף המקבילות ל-7 צבעי הספקטרום. זהו צבע שמסמל רוחניות המופשטת מכל חומר. שימו לב באיזה הקשרים רוחניים מוזכר הצבע הלבן ביהדות:

הכהן הגדול ביוה"כ- לובש בגדי לבן

חוט הצמר האדום שביום כיפור הפך ללבן

מפת השבת, לבנה

התינוק בברית המילה, מולבש בגדי לבן

כלה ביום כלולותיה, לובשת שמלה לבנה

תכריכי המת, לבנים.

כל נקודות הציון הכי משמעותיות בחיי האדם, נקודות המפגש עם שינוי מהותי ברמה הרוחנית, מצויינת ע"י הצבע הלבן.

ידוע שהיהדות ותורת המזרח יש ביניהם מקבילות מסויימות שהרי אברהם אבינו נתן מתנות לבני הפלגשים שהוא שלח הרחק למזרח הרחוק- היו אלה כוחות רוחניים. אך בו בזמן, בעוד שהיהדות כולה טהרה, ומושתת על תורת אמת, תפיסת המזרח הינה הפוכה, ומושתת כידוע, על כוחות הטומאה. שימו לב, שביהדות הצבע האדום מסמל את בסיס החומר, והצבע הלבן את פסגת הרוחניות. במזרח הרחוק, הצבע הלבן מסמל מוות. הצבע האדום מסמל חיים. כי כשהתפיסה מושתת על חומר בלבד, אז אכן, במות הגוף החומרי, נסתיימו החיים ר"ל.

זו הייתה טעימה על קצה המזלג של שני צבעים בלבד, וגם זה בקיצור נמרץ. יש ידע רב, גם במקורות שלנו, וגם במחקרים כלל עולמים שנערכו סביב נושא הצבע. צבע הינו למעשה, בשורה התחתונה, אנרגיה מוחשית וקיימת.

כל מערכת הצבעוניות הרבה יותר עשירה מכפי שהיא נראית על פניו, ולכל צבע אנרגיות בכל המישורים. גם אם הצופה (קהל היעד שלכם במקרה זה) אינו מודע לכל הידע שמסביב לכל צבע, הוא קולט את האנרגיה שלו וזו משפיעה על כל מערכת החושים שלו. לכן, אתם כמעצבים גרפיים, בבואכם לבחור צבע למזון, לקוסמטיקה, לרפואה משלימה, למוסד לימודים, לטכנאי מחשבים, או לכל לקוח אחר, חשוב שתלמדו היטב מה מסמלים הצבעים השונים וכיצד הם נתפסים בחושי הצופה. אם אתם רוצים להיות גרפיקאים מקצועיים, הרי ידע זה אמור להיות חלק אינטגראלי מהשיקולים שלכם ורק כך המסר שתעבירו ייקלט באופן מושלם ונכון, במערכת החושים של קהל היעד שלכם.

צבעוניות במודעות פרסום

אחד הדברים שעושים בכל קורס ללימודי גרפיקה, זה עיצוב מודעות וכרזות פרסום. כאן לצבעוניות יש חלק נכבד. כולנו יודעים שמודעות חיוורות, גם אם המסר שבהן חשוב, פחות בולטות ומושכות מאשר מודעות צבעוניות. מצד שני, עודף צבעוניות מבלבל ומרחיק את הצופה מלהתעכב על המודעה. החכמה היא ליצור צבעוניות כזו, שהיא גם מושכת את העין וגם יוצרת זרימה נעימה במודעה, תוך הדגשת המסר העיקרי. שימוש מקצועי כזה בצבעוניות יביא יותר תגובות ולקוחות מקריאת המודעה. בקורס עיצוב גרפי לומדים לעומק את נושא הצבעוניות במקביל לקריאייטיב ופרסום. לימודים אלה מרחיבים את האופקים ונותנים לכם ידע מקצועי ממוקד כיצד ליצור מודעות או לעצב מוצרים בצורה מנצחת. אתם מוזמנים לבקר בגלריית תלמידי קורס עיצוב גרפי ופרסום ולהתרשם מהדברים היפים שעושות התלמידות.

העשרה בתחום הגרפיקה

אם מה שקראתם תרם לכם, אתם יכולים ללמוד על נושאים נוספים הקשורים לעולם הגרפיקה במאמרים הבאים: לימודי עיצוב גרפי על טקסט וניגודיות, לימודי עיצב גרפי-יצירת פוטומונאז', קורס עיצוב גרפי-קומפוזיציה וכן לעצב מחוץ לקופסא.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

שאלה?
כתבי לנו: