עיצוב גרפי עבודה מהבית

עיצוב גרפי עבודה מהבית

חשבת פעם על עיצוב גרפי עבודה מהבית? כן, עיצוב גרפי הוא אחד התחומים הגמישים הקיימים בשוק העבודה מאחר והוא מאפשר עבודה הן כשכיר במקום עבודה מסודר והן מהבית כבעל סטודיו עצמאי. הגמישות הרבה שעיצוב גרפי מציע, הופכת אותו לאחד המקצועות הכי אטרקטיביים לנשים. מעצבת גרפית שעובדת מהבית, יכולה לנהל עסק מצליח במקביל לניהול הבית והילדים, וחוסכת את הזמן הרב של הנסיעות למקום העבודה וחזור. רמות השכר בעולם העיצוב הגרפי גבוהות ביחס למקצועות אחרים והתחום מציע לעוסקים בו בונוס גדול של יצירה, הנאה וסיפוק. אם אתם רוצים לדעת כמה מרוויחים מעצבים גרפיים, תוכלו לקרוא על כך בהרחבה במאמר: שכר מעצב גרפי-כמה מרוויח היום מעצב גרפי?

עוד דבר מיוחד בתחום העיצוב הגרפי, הוא העובדה שרבים מאלה שעוסקים בתחום, עובדים גם כשכיר וגם כעצמאי בגלל הדרישה הגבוהה לעיצוב גרפי איכותי. אם תשאלו מעצבים גרפיים שכירים, תגלו שהם עושים גם עבודות עבור לקוחות פרטיים. ואם תתעניינו אצל בעלי סטודיו, תשמעו שהם עובדים גם כשכירים עבור מקומות עבודה שצריכים עזרה קבועה יום או יומיים בשבוע, בעיצוב של מוצר, סיום עיצוב של פרוייקטים וסגירת קבצים ענקיים לדפוס בצורה מקצועית. למשל: עיתונים ומגזינים רבים מעסיקים מעצבים גרפיים עצמאיים באופן שוטף ביום סגירת העיתון לדפוס, כי צריך לבדוק שכל הטקסטים מעומדים נכון, שהמודעות מעוצבות מקצועי, שכל מה שמופיע שם זה חד וברור ולא מפוקסל. כמו כן, צריך לסגור לדפוס את הקובץ הענק של כל המגזין על כל דפיו הרבים וזאת בצורה זהירה ומקצועית, בלי שום טעויות כי מדובר כאן בהרבה כסף. כדאי שתקראו על הכנת תיק עבודות והתחלת עבודה מהבית בעיצוב גרפי במאמר איך לבנות תיק עבודות בעיצוב גרפי?

נהלי עבודה בעיצוב גרפי מהבית

לכל מעצב עצמאי מוכרחים להיות נהלי עבודה ברורים וקבועים, אותם עליו להגדיר בשלב כזה או אחר בקריירה. בעזרת נהלים אלו מנהל המעצב את הפרויקטים השונים עליהם עובד. כאשר למעצב ישנם נהלים מפורטים ומוגדרים, עבודתו תהיה מסודרת, חלקה, מדויקת ומקצועית.

כל מעצב מגדיר לעצמו את נהלי העבודה, דבר המהווה יתרון עצום, אך עליו להגדירם בקפידה ולעמוד מאחוריהם בתוקף כדי שעבודתו תהיה יעילה ואפקטיבית.

חמשת הנהלים הבסיסיים של עבודה מהבית בעיצוב גרפי:

שעות וימי פעילות

שיטת תמחור

לוח זמנים

אופן ניהול פרויקט

חוקים וכללים

המשך לימוד והתפתחות מקצועית

1. עבודה מהבית- שעות וימי פעילות

בראש ובראשונה, עלינו להגדיר מה הם השעות והימים בהם יוכלו לקוחותינו ליצור עמנו קשר. ללא זמנים מוגדרים, לקוחות לא יהססו להתקשר אלינו גם באמצע הלילה אם ירגישו צורך. ברגע שקבענו זמני עבודה מדויקים ועדכנו את הלקוחות בקיומם, נוכל להתעלם בלב רגוע מלקוחות היוצרים קשר מחוץ למסגרת הזמנים שציינו.

אלו שעות ביום כדאי להגדיר לעבודה? אנחנו יכולים לעבוד מתי שנוח לנו ביממה ולעתים אף נעדיף לעבוד מלכתחילה בשעות הקטנות של הלילה (שדרך אגב, אלו השעות בהם המוח הכי חד ופתוח לרעיונות יצירתיים). חובה שיהיו מספר שעות עבודה ביום מפני שזה הזמן בו רוב האנשים והעסקים פתוחים. מי שרוצה, יכול להוסיף עוד שעות בערב או בלילה, אך מומלץ מאוד לשים לעצמנו גבולות זמנים ברורים, למעט מקרים בהם נכנסת עבודה גדולה שמחייבת שעות נוספות.

הידעתם? שעות עבודה מרובות מקבעות אותנו, ולעתים גורמות לנו להתנתק מהסביבה ולשכוח מחויבויות אחרות שיש לנו. בכך שנגדיר שעות לעבודה וגם עבור משפחתנו, נוכל לבלות זמן איכות עם בן/בת הזוג שלנו ועם ילדינו. הם הרי הסיבה  העיקרית לכך שאנחנו עובדים קשה, לא כך? וחוץ מזה, גם אנחנו צריכים מעט מנוחה ותשומת לב. נדאג להעניק אותם לעצמנו.

2. שיטת תמחור

השלב הבא יהיה לקבוע לעצמנו שיטת תמחור עמה נעבוד. שיטת התמחור המומלצת היא תמחור לפי פרויקט, דהיינו לערוך רשימת פרויקטים כשלצידם המחיר אותו קבענו בעזרת עיקרון התמחור. מחירי הבסיס שלנו יהיו קבועים, כאשר במידת הצורך נוסיף או נחסיר מהם בהתאם לסוג הפרויקט. במידה וברצוננו לשנות שיטת תמחור, נעשה זאת רק בעת קבלת פרויקט חדש ולא תוך כדי פרויקט אותו התחלנו ועבורו כבר סיכמנו מחיר עם הלקוח.

3. לוח זמנים של עבודה מהבית בעיצוב גרפי

לאחר שבאמתחתנו זמני פעילות מוגדרים ושיטת תמחור רצויה, נתפנה לארגן לעצמנו לוח זמנים. לוח זמנים הנו תכנית המשתנה מפרויקט לפרויקט, בה נפרט את סדר שלבי העבודה ואת משך הזמן שייקח לנו להשלים אותם. לוח הזמנים יתחיל מרגע שהלקוח אישר את הצעת המחיר והעביר לנו את סכום המקדמה, ועד לרגע בו נציג בפניו את הפרזנטציה. לדוגמה:

מחקר וניתוח אסטרטגי – חמישה ימי עסקים.

חשיבה על רעיון ויצירת סקיצות – שלושה ימי עסקים.

יצירת הסקיצות והכנת פרזנטציה – שני ימי עסקים.

בסך הכל – עשרה ימי עסקים עד להצגת הפרזנטציה.

לאחר הצגת הפרזנטציה (הסקיצות ללקוח), שום לוח זמנים לא יהיה מדויק מכיוון שאיננו יודעים כיצד יתפתח התהליך. ייתכן והלקוח יאשר מיד את אחת הסקיצות, ייתכן כי יידרשו תיקונים ושינויים ואולי יקרה מצב בו יהיה עלינו להכין סקיצות נוספות. חשוב מאוד לציין תמיד בפני הלקוח באיזה שלב בדיוק אנחנו עומדים בתהליך, מה נדרש ממנו או מאיתנו לעשות כדי להתקדם, ומתי נגיע לשלב הבא.

כשאנחנו מעריכים כמה זמן יידרש לנו לעבוד עד לפעם הבאה בה נעדכן את הלקוח, מומלץ לקחת מרווח ביטחון של יום או יומיים קדימה. אין באפשרותנו לדעת אם ניתקל בעיכוב כלשהו, ולא נרצה להציג ללקוח פרזנטציה צולעת שנוצרה כתוצאה מלחץ. בנוסף, בעזרת מרווח ביטחון לרוב נעדכן את הלקוח מוקדם ממה שציפה, דבר שיגרום לו להעריך אותנו על ההקדמה המבורכת. הנה רואים שעל ידי תכנון נכון של הזמן, יכול עיצוב גרפי עבודה מהבית להיות דבר נעים ומבורך.

4. אופן ניהול פרויקט

לכל פרויקט (ובייחוד לחבילות עיצוב במידה ואנו מציעים) עלינו להגדיר אופן ניהול קבוע מראש, ולהיצמד אליו. אופן ניהול הפרויקט כולל בתוכו את כל מה שאנו מציעים ללקוח: סוג הפרויקט, התוצר הסופי, כמות הסקיצות, תוספות וכו'. מומלץ להכין לכל סוג פרויקט אופן ניהול בסיסי אותו נציע לכלל הלקוחות שלנו, כאשר תמיד נוכל לשנותו בהתאם לצורך.

לדוגמה: אני מציע לכל לקוחותיי 'חבילת מיתוג חזותי' הכוללת עיצוב שלוש סקיצות ללוגו ועיצוב שלושה פריטי מיתוג, כאשר סקיצה רביעית תעוצב במידה ושלוש הראשונות לא התאימו. בנוסף, במידה והלקוח מבקש להוסיף פריטי מיתוג או כמות סקיצות, המחיר יעלה בהתאם לסכום בו תמחרנו תוספות אלו. כאשר אנו מציינים בהצעת המחיר את אופן ניהול הפרויקט, כל שלבי התהליך נעשים יותר ברורים ומובנים גם לנו וגם ללקוח. מעבר לכך, ברגע שלקוח מבחין בהצעת מחיר המפרטת תכנית פעולה מסודרת ובהירה, מיד מתחזקת אצלו התחושה שהגיע למעצב רציני ומקצועי ושהוא נמצא בידיים טובות. נושא ניהול הלקוח הינו דבר קריטי ותוכלו למצוא על זה כללים וטיפים חשובים במאמר קורס גרפיקה ממוחשבת-מדריך לניהול לקוח וכן במאמר המפתח להצלחה מול לקוחות בתחום גרפיקה ממוחשבת.

5. חוקים וכללים בעיצוב גרפי עבודה מהבית

בסוף כל הצעת מחיר, רצוי לציין חוקים וכללים שונים אודות העסקה והתהליך. למשל: תשלום היתרה יבוצע על ידי הלקוח תוך 3 ימים מיום קבלת הסקיצה/המוצר הסופי. תוספות מעבר לאמור בהסכם זה יתומחרו בנפרד על ידי המעצב. במקרה של חילוקי דיעות ישמש אדם פלוני כבורר מוסכם וכדומה.

כללים אלו מיועדים בעיקר עבורנו המעצבים, כאשר בדרך כלל רובם לא ישתנו מהצעת מחיר לחברתה. רשימת חוקים וכללים תעזור לכם מאוד במקרה בו תתגלע מחלוקת ביניכם ובין הלקוח, או במקרה בו תרצו לממש זכות לגיטימית כזו או אחרת. מומלץ להשיג ממעצבת גרפית ותיקה הסכם עבודה מוכן הכולל התייחסות לדברים שונים בלתי צפויים שעלולים לקרות מול הלקוח. כמו בכל מקום, גם כאן אין חכם כבעל נסיון וכדאי להתייעץ היטב ולהחתים כל לקוח על הסכם הזמנת עבודה  מסודר.

6. המשך לימוד והתפתחות מקצועית

מי שרוצה לעסוק בעיצוב גרפי עבודה מהבית ולנהל סטודיו מצליח, חובה שתמשיך ללמוד ולשדרג את היכולות שלה. זו ההשקעה הכי טובה שהיא תוכל לעשות וזה יתורגם די מהר להכנסות נוספות גבוהות בהרבה מההשקעה.

אם למדת קורס גרפיקה או כפי שמכללות מכנות אותו: קורס עיצוב גרפי, אנו ממליצים בחום להמשיך את הלימודים לקורס עיצוב גרפי למתקדמים שם תוכלי להעמיק את הידע העיצובי שלך ואת התפיסה החזותית שלך ולהפיק עבודות ברמה גבוהה של משרדי פרסום. אם זה מעניין אותך, את מוזמנת להכנס לגלריית עבודות קורס עיצוב גרפי ופרסום ולראות עבודות של סטודנטיות ברמה של גרפיקאיות ותיקות.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

שאלה?
כתבי לנו: